Basketbalový slovník

Slovník vzniká postupně, náměty prosím zasílejte na nba@mpelikan.com.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W X Y Z

A

Alley-oop - Takto označujeme akci, kdy spolupracují dva útočící hráči, zpravidla při přečíslení. Nahrávající hráč posílá míč mezi naskakujícího spoluhráče a koš. Ten míč ve vzduchu chytne a rovnou zasmečuje do koše.

B

Buzzer-beater - střela, kterou hráč vyšle z rukou těsně před koncem čtvrtiny, nebo limitu na útok, a která propadne obroučkou až po vypršení tohoto limitu.

C

Clincher - Zlom v utkání, kdy dochází k definitivnímu “položení soupeře na lopatky”. Např. koš, který znamená vedení o více než 4 body v posledních dvaceti-čtyřech sekundách zápasu (čas na útkok). Může se ovšem jednat i o důležitý doskok, blok, získaný míč nebo jiný důležitý prvek hry.

Clutch player - Tímto výrazem se označuje hráč, jenž je schopen rozhodovat vyrovnaná utkání poslední střelou. Typickým Clutch playerem byl Michael Jordan. Ze současných hráčů to jsou například Chauncey Billups nebo Carmelo Anthony.

Clutch shot - střela, která může rozhodnout. Viz. též Clincher.

Čtyřka - viz. Vysoké křídlo.

D

Dunk - Smeč do koše.

F

Finta - viz. Nafintovat

G

Game clincher - viz. Clincher.

H

Half-court game - jde o způsob hry, kdy není účelem soupeře uběhat, naopak. Týmy preferující tento způsob hry se téměř nepouštějí do rychlých protiútoků, ani když je k tomu dobrá šance. Hrají tak, že střední rozehrávač v klidu přejde půlící čáru a snaží se najít správnou pozici pro spoluhráče. Ti se snaží využívat clon a střílet s jumpu, nebo jde míč na podkošového hráče. Tým se snaží maximálně využít 24s limit na střelbu a najít co nejlepší pozici. Typickým představitelem tohoto stylu byli v sezóně 2006/07 týmy San Antonio Suprs, Indiana Pacers nebo Detroit Pistons.

L

Lockout - viz. článek Lockout.

N

Nafintovat - takto se označuje situace, kdy útočící hráč naznačí střelu, aby zmátl obránce.

P

Perimetr (anglicky Perimeter) - jde o část hříště lemující čáru oddělující území na hřišti, kde se počítá koš za tři body (trojková čára).

Pick And Roll - viz. článek Pick And Roll na české Wikipedii, který jsem rozjel (a který můžete sami doplnit).

Postupný útok - viz. Half-court game.

Power forward - viz. Vysoké křídlo.

R

Run-and-gun - Ofenzivní systém, který do NBA přivedl trenér Phoenixu Mike D’Antoni. Hlavní myšlenkou je soupeře uběhat. Neklade se tak velký důraz na defenzivu, podstatná je střelba trojek a snaha zaskočit soupeřovu obranu rychlým přechodem do útoku. Týmy hrající tento systém se snaží zakončit útok do 16-ti vteřin. V sezóně 2006/07 takto hráli např. Phoenix, Memphis a Denver.

S

Sign and trade - doslova podepiš a vyměň. Tato metoda se používá zejména v situacích, kdy má určitý tým zájem o nechráněného volného hráče jiného týmu. První tým získá tohoto hráče, druhý tým získá hráčskou či finanční kompenzaci. První tým si musí pro nového hráče udělat místo na soupicsce, proto se některých hráčů zbaví, druhý tým dostane za odchod tohoto volného hráče, alespoň nějakou kompenzaci. Technicky to probíhá tak, že volný hráč podepisuje novou smlouvu se svým původním týmem, tu ovšem v zápětí přebírá jeho nový tým.

V

Výluka - viz. článek Lockout.

Vysoké křídlo (též: Power Forward [PF] nebo “čtyřka”) - Tímto výrazem se označuje pozice na které nastupuje specifický typ hráčů. Předpoklady pro to, aby basketbalista mohl nastupovat na této pozici jsou: Výška 200 až 210 cm, schopnost hrát zády ke koši, střelba ze střední vzdálenosti (o obraně ani nemluvím). Moderní trendem je, že tito hráči umějí hrát i z perimetru.


ToDo:

vymezené území, box-out, pick-and-pop