Jak je důležitá obrana

Téměř každý fanoušek basketbalu vám řekne, že obrana je stejně důležitá jako útok. Základy obrané hry se trenéři snaží učit hráče už od dětství. Podívejte se, jak i v NBA jsou hráči, kteří nedodržují základní principy obrané hry. V tomto případě osobní obrany.

Tento článek je překladem spotu bloggera Mika K., z KnickerBloggeru a rozebírá špatnou rotaci Jamala Crawforda, ještě v barvách Knicks (Crawford by vyměněn za Ala Harringtona do Golden State Warriors).

Zápas Boston - Knicks 18.11.2008, druhá čtvrtina, 10:45

Jamal Crawford (označený písmenem “J”) brání Raye Allena (označený hnědým kruhem). Za ním na pivotu je Wilson Chandler (označný písmenem “W”), je u Leona Powa. Powe se přesová, aby postavil před Crawforda clonu.

Powe staví clonu do které se Crawford chytá. Chandler je donucen se přesunout blíže k Allenovi. Na čáře trestné hodu je Zach Randolph (který byl nedávno vyměněn do LA Clippers), jenž vidí, že Chandler přebral Allena. Rozhoduje se, že se přemístí zpátky k volnému Powovi. Randolph do té doby měl na starosti “Big Baby” Davise, který stojí na vrcholu trojkové čáry.

Jelikož se k Powovi přesunul Zach Randolph, Jamal Crawford nemá koho hlídat. Zkouší se dostat zpět ke svému hráči - Rayi Allenovi, jenže ten už má velký náskok. Kvůli Randolphově přebrání je Big Baby bez obránce a staví Allenovi další clonu, tentokrát na Chandlera.

Chandler se nedokáže dostat okolo Davise a Allen zůstává volný. Co měl Crafword v této situaci udělat? Měl proběhnout pod Davisovou clonou za něj a odříznout střílejícího Allena. (Crawfordova předpokládaná dráha je naznačená šipkou.)

Všiměte si, že žádný hráč Knicks není v pozici, aby mohl Crawfordovi pomoci. Chandler je odříznut Davisem. Kdyby hráči ze silné strany (hráči na perimetru v hroní části obrázku) chtěli vypomoci, Celtics by měli k dispozici jednoduchou střelu z vymezeného území nebo zcela volného střelce na trojkové čáře. Jak se tedy v reálu Crawford zachoval?

Zůstal na slabé straně a líně se odebral k základní čáře. Na fotkách to není tak patrné, jak v reálu. Crawford se na tuto situaci úplně vykašlal. Jako by na hřišti byla neviditelné bariéra, která by mu bránila přeběhnout vymezené území na silnou stranu. Allen proměňuje snadný dvoubodový pokus z čáry trestného hodu.

Podívejte se na porovnání Crawfordovi skutečné trajektorie a té, kterou se měl správně vydat.

Napište komentář