Megavýměna mezi Indianou a Golden State

Dva týmy, kterým se v současnosti nedaří dle vlastních představ se rozhodly k radikálnímu kroku. Pacers a Warriors si spolu vyměninily celkem 8 hráčů.

Podle mě jde o ten typ tradu, kde můžou vidělat všichni. Indiana, Golden State i většina hráčů.

Ještě před tím, než se podívám na jednotlivé hráče, je potřeba si ujasnit, jakým způsobem oba týmy hrají.

Indiana

Indiana je pod koučem Carlislem typickým představitelem tzv. Half-court offence. O co jde? Je to stejný styl jaký produkují např. Dallas, Houston nebo San Antonio (že by Texaský styl?). Účelem není soupeře uběhat, Pacers se často nepouštějí do rychlých protiútoků, ani když je k tomu dobrá šance. Naopak hrají tak, že střední rozehrávač v klidu přejde půlící čáru a snaží se najít správnou pozici pro spoluhráče. Ti se snaží využívat clon a střílet s jumpu, nebo jde míč na podkošového hráče - typicky na Jermaina O’Neala a ten hraje jeden na jednoho s obráncem. Tým se snaží maximálně využít 24s limit na střelbu a najít co nejlepší pozici. Velmi zjednodušeně řečeno.

Golden State

Warriors po příchodu kouče Nelsona hrají Run-and-gun styl. Jde o systém, který do NBA přivedl Mike D’Antoni - trenér Phoenixu. Napodobují ho například Memphis, Washington, Toronto nebo Denver. Hlavní myšlenkou je soupeře uběhat. Neklade se tak velký důraz na defenzivu, podstatná je střelba trojek a snaha zaskočit soupeřovu obranu rychlým přechodem do útoku. Týmy hrající tento systém se snaží zakončit útok do 16-ti vteřin.

Z výše popsaného je evidentní, že oba systémy si jsou podobné jako den a noc. Na určitý systém hry jsou použitelné určité typy hráčů.

Podívejte se, kterých hráčů se výměna týkala:

Do Golden State Do Indiany
Al Harrington Troy Murphy
Stephen Jackson Mike Dunleavy
Šarunas Jasikevičius Ike Diogu
Josh Powell Keith McLoad

Evidentní je, že Harrington a Jackson se do běhavého systému Warriors hodí lépe než Murphy a Dunleavy. Přesto si myslím, že kdyby se skvěle nezozehrál mladý centr Andris Biedrins o Murphyho tradu by nepadlo ani slovo.

To samé platí o dvojici Harrington - Jackson. Důvodem k tradu Harringtona je fakt, že na jeho přirozeném postu hraje Jermaine O’Neal a on nebyl schopen se s ním kvalitně sehrát, navíc musel zaskakovat na trojce nebo na centru. Jackson byl vyměněn kvůli mimo-basketbalovým důvodům - viz jeho účast v přestřelce.

Ike Diogu nebyl schopen v běhavém systému naplno předvést svojí největší zbraň - hru zády ke koši. V Indy k tomu bude mít spoustu šancí.

Kapitolou samou pro sebe je Mike Dunleavy. V roce 2002 byl draftovaný jako číslo tři a očekávali se od něj velké věci. Svůj potenciál nedokázal předvést. On velmi dobře čte hru, dokáže přihrát, ovšem jeho střelba je jen průměrná a jeho obrana… Za svojí obranu dostal přezdívku Funleavy, podívejte se na tyto fotografie a budete vědět proč: první, duhá a třetí.

Z výměny asi dvakrát šťastný nebude Šarunas, protože není zrovna sprintér a styl Indiany mu vyhovuje víc. Tam ale v poslední době vůbec nedostávál příležitost.

Celkově se dá říct, že Golden State dostal dva špičové hráče, kteří odvedou kus práce, jednoho (Jasikevičius) s kterým si tak úplně nebudou vědět rady a Powella, kterého vůbec nezám.

Indiana podle mě má největší radost s Dioga, který je přesně tím hráčem, který může pomoci O’Nealovi, své minuty jistě dostane i Murphy. Jestli Rick Carlisle nechá víc hrát Dunleavyho nebo Grangera raději netipuju. Keith McLeod si udělal jméno předloni v Utahu a Carlislovi se podle mě bude líbít.

Verdikt: Golden State 1 - Indiana 1

Z výměny mám velkou radost, udělá ligu zase o něco zajímavější. Těším se hlavně na novou Indianu.

2 odpovědí na “Megavýměna mezi Indianou a Golden State”

  1. wamba

    druhý a třetí odkaz na fotky Mike Dunleavy nefungují.

    Ps. je tam překlep sopeře místo soupeře. (Indiana 3. ř.)

  2. Michal Pelikán

    díky za odezvu, je to opraveno

Napište komentář