Platový strop

Co to vlastně ten platový strop je a k čemu slouží? V tomto příspěvku se zaměřím nejen na zodpovězení těchto otázek. Budu se zabývat také pravidly, které s platovým stropem souvisí. O minimálních a maximálních platech, o nováčkovských platech, atd.

Fenomén platového stropu se zdaleka netýká jen NBA, ale je uplatňován u většiny zámořských profesionálních kolektivních sportů. Jde o určitý finanční limit, který jednotlivé týmy nesmějí překročit na platech hráčů.

Pro zavedení platových stopů existují dva dobré důvody:

  1. Finanční stabilita klubů
  2. Zvýšení konkurenceschopnosti klubů

Finanční stabilita je zajištěna tím, že kluby zkátka mohou utratit na hráčských platech pouze povolený finanční obnos. V některých sportech se platový strop nesmí překročit vůbec, v NBA to možné je, ale tým, který platový strop překročí, zaplatí za každý 1 dolar nad limit další 1 dolar navíc, jako daň.

Ke zvýšení konkurenceschopnosti nebo-li k vyrovnání kvality ligy dochází jaksi mimochodem. Žádný klub si nemůže dovolit velký počet kvalitních, tj. drahých hráčů. Dobří hráči se tudíž rozmělní mezi všechny kluby. Neznamená to ovšem, že by v NBA byly všechny týmy na podobné úrovni, pořád platí, že dobrý management je schopen vytvožit dobrý tým i s omezeným finančním rozpočtem. Platí to samožřejmě i naopak, viz. letošní výsledky New York Knicks, kteří mají nakročeno k tomu stát se nejhorším týmem v NBA, co se týká výsledků, přitom jejich rozpočet na mzdy hráčů je vůbec nejvyšší v celé lize.

Platový strop pro sezónu 2005/06 je 49,5 mil. dolarů. Počítá se percentuelně z celkových příjmů ligy. Pro sezónů 2005/06 je nastaveno 49,5%, předtím šlo o 48% a od příštího ročníku to bude 51%. Tento poměr bude platit až do vypršení současné kolektivní smlouvy mezi týmy NBA a hráčskou organizací.

Použitím výše popsaného vzorce můžeme zpětně vypočítat celkové příjmy ligy:

Platový strop na 1 tým (49,5 mil. dolarů) krát počet týmů v NBA (30) = celkový rozpočet na mzdy v NBA - 1 485 mil. dolarů. Tato suma by měla být 49,5% příjmů celé ligy. Celkový příjem NBA za minulý rok by tedy měl být: 3 000 000 000 amerických dolarů.

Maximální kontrakty

V NBA je omezen maximální příjem jednoho hráče. Liší se podle odehraných let. Je-li hráč v lize:

  • 0-6 let, maximální plat, který může obdržet musí být menší než 25% platového stropu (pro herní rok 2005/06 to je 12 mil. dolarů).
  • 7-9 let, max. 30% platového stropu, tj. 14,4 mil. dolarů
  • 10 a více let, max. 35% platového stropu, tj. 16,8 mil. dolarů

Pro výpočet maximálního platu - percentuelně z platového stropu, se používá původní platový strop, který činí 48% z celkových příjmů ligy.

Minimální kontrakty

Chce-li některý tým NBA podepsat s nějakým hráčem smlouvu, musí mu nabíndnout alespoň minimální kontrakt. Tabulka minimálních smluv je přistupná přes oficiální stránky NBA. “Minimální mzda” se odvíjí od počtu odehraných let. Minimální mzda pro nováčky je letos 398.762 dolarů pro veterány s alespoň deseti odehranými lety činí 1.138.500. Kompletní seznam je ve zmíněné tabulce.

Platy nováčků

Nováčci draftovaní v prvním kole mají zaručený kontratk na dva roky. Výše jejich platu je přesně stanovená. Na třetí a čtvrtý rok vlastní týmy opci. Na třetí rok je stanovená fixní částka. Ve čtvrý rok mohou týmy hráče udržet navýšením platu o daný počet procent (26,1% - 80,5%, záleží na tom kolikátý v pořadí byl hráč v drafu vybrán). Pátý rok po draftu mají týmy právo hráče zavázat tzv. kvalifikační nabídkou), po jejím vypršení se hráč automaticky stane nechráněným volným hráčem. Platové náležitosti nováčků jsou jasně popsané v této tabulce.

Jedna odpověd na “Platový strop”

  1. NBA » Blog Archiv » Allen Iverson opouští Philly

    […] Kinga teď čeká náročné vyjednávání, protože vyměnit hráče Iversonova kalibru není vůbec snadné. V NBA mají všechny týmy stejný platový strop, letos přibližně 50 mil. dolarů. Většina týmů má tento strop naplněn. Iverson pobírá zhruba 18 mil. dolarů. Přijmout jeho kontrakt tak bude velice náročné. […]

Napište komentář